Může nám umělá inteligence zatnout tipec? - VA*HUB
lektorum-uvod-01

Může nám umělá inteligence zatnout tipec?

Napsala Hedvika Sojovská

22.10.2023

Nedávno jsem se zúčastnila podnikatelského setkání. A jak mi virtuální asistentky vzhledem ke své práci v online světe rádi zdůrazňujeme „na živo“!

Noblesní historické prostřední, místo, ze kterého dýchal „genius loci“. Většinou na těchto akcích poznáváte nové lidi-podnikatele. Je fascinující poslouchat jejich podnikatelské cesty a osudy. Vznikají nové spolupráce, předávají se kontakty, doporučují se lidé i firmy. Sedám ke stolu a usmívám se na příchozí.

Adrenalin jede na plné obrátky, v břiše cítíte lehké chvění a jste plni očekávání s kým se potkáte, koho poznáte a jaký vy uděláte dojem. U stolu mluví každý podnikatel 3-5 minut, během nichž se krátce představí, popíše svoji činnost, nebo co a kdy ho „svedlo“ na podnikatelskou cestu. Mluvím první, ne z rovnováhy už mě to nevyvede, protože podobných setkání se účastním již třetím rokem a užívám si je. Mluvím plynule, sebevědomě, upřímně.

Pán – říkejme mu pan X mi naslouchá a pak se mi snaží vysvětlit, že „virtuálním asistentkám“ již odzvonilo. Vždyť chytrá inteligence je prostě nahradí. Umělá inteligence je hudbou budoucnosti, napíše článek, vyrobí tabulku a bude se stále zdokonalovat a to rychleji, než člověk. Proč si platit asistentku, když náklady na umělou inteligenci jsou zanedbatelné. Nehádám se, nepřesvědčuji, naslouchám.

Usmívám se, a ne není v tom úsměvu posměch, nebo takový to: „Ale prosím tě ty brebto, já vím své.“ Vyslechnu ho. Pak ho něžně chytím za ruku a zpříma mu hledím laskavým pohledem do očí. U našeho stolu se zastavuje čas a ostatní přihlíží s otazníkem v očích, přesto se nikdo neodváží vstoupit do toho okamžiku. Po chvíli pánovi pokládám otázku, zda něco cítí? Nechápavě se na mě podívá, a odpovídá „Máte teplou ruku“. BINGO. To je ono! To teplo, lidskost, laskavost a pochopení nemůže prostě a jednoduše umělá inteligence nahradit. NIKDY.

Jsme lidé a ne stroje, tak lidmi buďme. A ano, umělá inteligence nám může v životě být nápomocna, ale mějme se na pozoru, ať se ze sluhy nestane zlý pán. Ve chvíli, kdy lidskost nahradí stroje, možná přestaneme zanechávat stopy a možná tím ztratíme sami sebe….

Vložením svého e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro účel zasílání tématických e-mailů ze světa delegování a virtuální asistence.

spolu
pracujme

odkazy-social
Sledujte nás na sociálních sítích